Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Miért van chip a kellékanyagon?

A chip egy apró elektronikai eszköz a tintapatronok, vagy lézertonerek külső felületén, amely érintkezik a nyomtató belsejében található olvasóval.  Ez a kis szerkezet tárol minden adatot a kellékanyagról, melyek a következők:

  • a patron, vagy toner lejárati ideje: gyakori, hogy a tintapatron (legyen az eredeti, vagy utángyártott) oldalára rá van írva, hogy meddig javasolt használni. Egyre gyakoribb, főleg az eredeti tintapatronoknál, hogy a chipbe be van kódolva, hogy a feltüntetett dátum lejárta után a nyomtató letiltja a tintapatron használatát, mert a lejárt szavatosságú tinta kárt tehet a készülékben

  • a patron, vagy toner pontos típusa: a nem kompatibilis kellékanyagnál általában a nyomtatóba helyezés közben kiderül, hogy nem illeszkedik a készülékbe. A nyomtató azonban azt is ki tudja olvasni a chipből, hogy színhelyesen helyeztük-e be a tintapatront, vagy tonert, és nem cseréltük-e fel a sárgát a feketével például.

  • a hozzávetőleges kapacitás: a chip a korábbi kinyomtatott dokumentumok adatai alapján tudja kiszámolni, hogy mennyi festékanyag áll még rendelkezésünkre. Ez természetesen hozzávetőleges adat, pontos számot nem fog tudni mondani a készülék.

Az eredeti kellékanyagok chipje sokban különbözik az utángyártott kellékanyagok chipjével, de a fenti információk természetesen mindegyiken megtalálhatók. A gyártók igyekeznek folyamatosan fejleszteni mind a chipet, mind a nyomtató firmware verzióját, hogy kizárhassák az utángyártott kellékanyagok használatát.

Ez természetesen nem érinti az összes nyomtatót, a legtöbb készülék elfogadja az utángyártott kellékanyagot, maximum kiírja a képernyőre tájékoztatásul, hogy nem eredeti toner, vagy patron van behelyezve, azonban ez nem befolyásolja a használatot.

Utángyártott tintapatronoknál előfordulhat még, hogy a nyomtató nem ismeri fel a tintapatront, ennek több oka is lehet: a leggyakoribb az, hogy a készülékben egyszerre csak az egyiket cseréljük ki utángyártottra, hiszen a másik még nem fogyott ki. Ilyenkor általában a kicserélt utángyártott patront nem szokta felismerni a nyomtató. Ennek a problémának a megoldása, hogy a készülékben egyszerre vagy csak eredeti, vagy csak utángyártott kellékanyag legyen, mert a chipek nem kompatibilisek egymással. Ha mindkét patron utángyártott, és továbbra sem ismeri fel, akkor érdemes resetelni a nyomtatót. Ezt minden készüléknél máshogy megy, vagy a nyomtató menüjében van egy ilyen opció, vagy a bekapcsológomb hosszú megnyomásával tudjuk előidézni, de minden esetre a készülék kezelési könyvében benne van.

Keresés