A lézernyomtató működése
Ha a háztartásunkba vagy az irodánkba lézernyomtatót szeretnénk beszerezni, jogosan merül fel bennünk a kérdés: Mégis milyet válasszunk?
Az összes lézernyomtató egyfajta elven működik, melyet elektrográfiának nevezünk. Ez azt jelenti, hogy a fényhenger (aminek a felületén van egy félvezető) egy része a nyomtatandó dokumentumtól függően feltöltődik, és a feltöltődött rész a papírra égeti a festékport. Ennek természetesen több fázisa van, nézzük is, hogy mi történik a „Nyomtatás” gomb megnyomása után:
A nyomtató megkapja az információt
A nyomtató valamilyen módon csatlakozik az eszközre, amelyről kiküldjük neki az adatot. Ez lehet vezetékes (USB kábel, LAN kábel), vagy vezeték nélküli (Wi-Fi, Bluetooth). Minden készülék rendelkezik egy alapvető memóriával, amely tárolja a nyomtatandó dokumentumok számát, és adatait. Természetesen minél nagyobb egy nyomtató memóriája, annál több feladatot képes eltárolni magában.
Bemelegedés
Ebben a fázisban a nyomtatóban lévő úgynevezett korona huzal felmelegszik, majd a hő hatására keletkezett pozitív töltést átadja a fényhengernek, így tud rátapadni a festékpor a teljes felületére.
Nyomtatás
A nyomtatóban lévő lézeregységből egy lézersugár megszünteti a fényhengeren a töltést azon a részen, ahol nem kell nyomatnak lennie, így kirajzolódik a nyomtatandó kép a papíron. Amint végzett a fényhenger egy körrel, a rögzítőhenger semlegesíti a maradék töltést, aztán indul újra az egész. Ezután a beégető henger a papíron lévő beégetett képet lefixálja magas hőfok segítségével (ez általában 200°C), és a lehúzó egység pedig a fölösleges port eltávolítja, ami a hulladék egységbe (waste box) kerül.
Na de mi történik, ha egy ideig nem használjuk? Tintasugaras nyomtatóknál azt tanácsoljuk ügyfeleinknek, hogy heti legalább egyszer nyomtassanak a készülékkel, különben beszáradhat a patron, azonban mivel a tonerben por van, így az maximum leülepedni tud. Ezt pedig tudjuk orvosolni úgy, hogy a tonert kivesszük a nyomtatóból, és óvatosan megrázzuk.